DEPARTMENT OFFICERS

   
COMMANDER Lowell Long 945-4209 
Crazymarinevet@outlook.com

VICE COMMANDER Ken Simon 765-7638
2scotty568@gmail.com

ZONE COMMANDER Bill Cummins 861-7796
willjocummins@gmail.com

ZONE COMMANDER Dorothy Goodwin 291-1354 
dotgood@yahoo.com

ZONE COMMANDER Andy Rice 737-4368 
oif57rice@gmail.com

ZONE COMMANDER Dave Ofalt
forsythwelding@gmail.com

N.E.C  Larry Dobb 452-2716 
899-8885 
rgelar@gmail.com

ALT. N.E.C. Glen Sharbono 210-2607 
gasharbono@gmail.com

PAST COMMANDER Glen Sharbono 210-2607
gasharbono@gmail.com

HISTORIAN Ray Read 458-9847 
 235-0290 
myfun51@msn.com

ADJUTANT Duane Cunningham 324-3989; 465-1451
PO Box 155 Fort Harrison 59636 
deptmtadjutant@gmail.com
Office Manager Erin Carpenter 324-3990 
amlegmtsec@gmail.com

CHAPLAIN Bill White 431-9310
whitewj@bresnan.net

SERVICE OFFICER Candice Hering 452-2265
chering@mt.gov

PARLIAMENTARIAN Josh Clement 431-1803
legionnaire.clement@gmail.com

FINANCE OFFICER Lonnie Cook
mtcookies@hotmail.com

JUDGE ADVOCATE Tim Fox 
jagmtlegion@gmail.com

SERGEANT AT ARMS Linda Cousineau 949-2300 
lcousineau72@gmail.com

EDUCATION AND TRAINING Jeff Holmes 350-1347 
broncojeff7@hotmail.com

DISTRICT 1 Joe Yeoman 367-9341
6147 MT Hwy 24 S Glasgow 59230 263-0080
joeyeoman578@gmail.com

DISTRICT 2 Jed Damson 262-3557
1123 McKinley Ave. Havre 59501
jeddamson2@msn.com

DISTICT 3 Keith Stark 279-3463
4113 Rock City Rd Valier 59486
khrstark@gmail.com

DISTRICT 4 Bob Lehman 253-4238
1490 Memory Ln Kalispell 59901
robertlehmanjr@montanasky.net

DISTRICT 5 Alex Vogel 273-0297
312 Cumberland St Lolo 59847
alexv1@hotmail.com

DISTRICT 6 Dave Haulman 491-1709
117 Rampart Dr Butte 59701
district6mt@gmail.com

DISTRICT 7 Dan Smart 930-0039
PO Box 657 Big Timber 59011 932-5782
smartdan233@gmail.com

DISTRICT 8 Michael Allison 223-0461
PO Box 282 Geraldine 59446
mallison2001@gmail.com

DISTRICT 9 Rob Miller 567-2305
PO Box 836* Denton 59430 599-6460
milro567@gmail.com

DISTRICT 10 Irene Dickerson 351-9775
812 Cherry Creek Rd Forsyth 59327
wildhorsemt09@gmail.com

DISTRICT 11 Christine Miller 818-0091
324 Silvertip Rd Bridger 59014
christine.m.miller406@gmail.com


Past Department Commanders 

CHARLES E. PEW 1919 – 1920 HELENA

WILLIAM G. FERGUSON 1920 – 1921 MILES CITY

C. THOMAS BUSHA, JR 1921 – 1922 HELENA

LOY J. MOLUMBY 1922 – 1923 GREAT FALLS

QUINCY SCOTT 1923 – 1924 LEWISTOWN

N. J. GILLILAND 1924 – 1925 FORSYTH

CHARLES L. SHERIDAN 1925 – 1926 HELENA

HARRY M. JOHNSON 1926 – 1927 ANACONDA

HERBERT KIBLER 1927 – 1928 HAVRE

DAN B. NOBLE 1928 – 1929 POPLAR

HAROLD F. DEPUE 1929 – 1930 SIDNEY

J. A. LIVINGSTON 1930 – 1931 BUTTE

ARTHUR F. LAMEY 1931 – 1932 HAVRE

GEORGE A HORKAN 1932 – 1933 BOZEMAN

JAMES M. GARY 1933 – 1934 KALISPELL

HUGH N. MARRON 1934 – 1935 WOLF POINT

EARL N. GENSBERGER 1935 – 1936 BUTTE

CLARENCE H. OLSON 1936 – 1937 SWEET GRASS

ORY J. ARMSTRONG 1937 – 1938 KALISPELL

WILLIAM H. REIF 1938 – 1939 BOZEMAN

GEORGE M. GOSMAN 1939 – 1940 DILLON

FRANK E FLAHERTY 1940 – 1941 GREAT FALLS

JAMES T. ANNIN 1941 – 1941 COLUMBUS

J. B. C. KNIGHT 1942 – 1943 ANACONDA

CHAUNCEY P. BIFFLE 1943 – 1944 MILES CITY

GEORGE A. WRIGHT 1944 – 1945 HAVRE

ED O. ORLEMAN 1945 – 1946 LIVINGSTON

CHARLES J. ROGERS 1946 – 1947 BILLINGS

GLENN L. DENTON 1947 – 1948 MILES CITY

E.F. “GENE” NAEGELE 1948 – 1949 HELENA

VIC O. OVERCASH 1949 – 1950 CUT BANK

WALTER “PINKY” BARNARD 1950 – 1951 BUTTE

GROVER C. SCHMIDT 1951 – 1952 FORT BENTON

E.A. “GENE” KING 1952 – 1953 LIVINGSTON

W.C. “CHARLIE” WALLACE 1953 – 1954 ANACONDA

JACK WULF 1954 – 1955 BUTTE

JOYCE WOHLGEMUTH 1955 – 1956 VAUGHN

RUSSELL W. LINDBORG 1956 – 1957 MISSOULA


HAROLD S. BRUBAKER 1957 – 1958 TERRY

DR. J. PAUL CAMPBELL 1958 – 1959 BOZEMAN

NEIL SHEPHERD 1959 – 1960 CHESTER

WILLIAM A. LINDSAY 1960 – 1961 VALIER

ALLEN H. SABOE 1961 – 1962 POPLAR

E.J. “GENE” CALLAGHAN 1962 – 1963 HELENA

H.B. “HIKE” MAINS 1963 – 1964 BILLINGS

P.W. “PAT” KELLEY 1964 – 1965 SUNBURST

FRANKLIN D. PEHRSON 1965 – 1966 CHINOOK

ANDREW D. EGGENBERGER 1966 – 1967 HARLOWTON

JOHN E. HELMING 1967 – 1968 WISDOM

EARLE M. ANGELL 1968 – 1969 MISSOULA

FELIX E. RESTAD 1969 – 1970 BILLINGS

R.W. “BOB” WILLIAMS 1970 – 1971 HOBSON

ALBIN A. “AL” MULTZ 1971 – 1972 THREE FORKS

HENRY M. SAMSON 1972 – 1973 ANACONDA

THEODORE P. CRAWFORD 1973 – 1974 VALIER

ROBERT A. PETRUSHA 1974 – 1975 LIBBY

RAY J. NYDEGGER 1975 – 1976 TOWNSEND

HAROLD ZENT 1976 – 1977 HYSHAM

PETE J. TUSS 1977 – 1978 LEWISTOWN

WILLIAM HEIKKINEN 1978 – 1979 MISSOULA

DAVID SHANNON 1979 – 1980 DUTTON

W.P. “BILL” PETERSON 1980 – 1981 BILLINGS

JOSEPH W. KRALL 1981 – 1982 SUNBURST

RICHARD A. GRANT 1982 – 1983 CORVALLIS

HERMAN JENSEN 1983 – 1984 CULBERTSON

C.H. “HAL” MANSON 1984 – 1985 HELENA

ARNOLD W. BEZDEK 1985 – 1986 LAUREL

DONALD BUFFINGTON 1986 – 1987 CHESTER

LOUIS P. FUHRINGER 1987 – 1988 DUTTON

JAMES W. VAN KOTEN 1988 – 1989 HELENA

RAYMOND SEERUP 1989 – 1990 BILLINGS

RICH BROWN 1990 – 1991 HELENA

RALPH D. GARDNER 1991 – 1992 LEWISTOWN

CHARLIE BROWN 1992 – 1993 MISSOULA

DON PEMBERTON 1993 – 1994 BROWNING


 


JOHN PELLEGRINI 1994 – 1995 ANACONDA

CHARLES VAN GORDEN 1995 – 1996 VALIER

MAURICE DEVERILL 1996 – 1997 BILLINGS

RUDDY R. REILLY 1997 – 1998 CASCADE

JOYCE BABCOCK 1998 – 1999 CUSTER

ARTHUR SELL 1999 – 2000 BIG TIMBER

ARTHUR ELLISON 2000 – 2001 ANACONDA 

EDWARD SPERRY 2001 – 2002 STEVENSVILLE

CARL NORDBERG 2002 – 2003 HELENA

BOB O. BEALS 2003 – 2004 FORSYTH

SYLVIA BEALS 2004 – 2005 FORSYTH

NEIL NEARY 2005 – 2006 BUTTE

MERVIN GUNDERSON 2006 – 2007 BELGRADE

DAVID MCLEAN 2007 – 2008 ANACONDA

ELMER PALMER 2008 – 2009 LOLO

JACK MITCHELL 2009 – 2010 POLSON

DAVID DRIVER 2010 – 2011 GREAT FALLS

EVERETT ROBISON 2011 – 2012 BILLINGS

JAMES CARLISLE 2012 – 2013 CULBERTSON

DICK ELLWEIN 2013-2014 HELENA

ROGER HANCOCK 2014-2015 LOLO

JIM GROSSET 2015-2016 CALGARY,AB

PETER “HAL”RICE 2016-2017 GERALDINE

LARRY DOBB 2017-2018 HARLOWTON

RICHARD KLOSE 2018-2019 LAUREL

JEFF NELSON 2019- 2021 POLSON

GLEN SHARBONO 2021-2022 RONAN

LOWELL LONG 2022-2024 CHINOOK

AI Website Creator